TEST NA OBECNOŚĆ METALI CIĘŻKICH W ORGANIŹMIE
- Wybierając ten test otrzymasz wyniki rezonansu na metale ciężkie wymienione poniżej oraz opis informacyjny o możliwościach terapii i profilaktyki.
Metale ciężkie testowane w trakcie diagnostyki
- Aluminum (Al) – glin
- Barium (Ba) – bar
- Bismuth (Bi) – bizmut
- Cadmium (Cd) – kadm
- Caesium (Cs) – cez
- Chromium (Cr) – chrom
- Cobalt (Co) – kobalt
- Copper (Cu) - miedź
- Fluorine (F) - fluor
- Gold (Au) – złoto
- Iron (Fe) – żelazo
- Lead (Pb) – ołów
- Manganese (Mn) –mangan
- Mercury (Hg) – rtęć
- Molybdenum (Mo) – molibden
- Nickel (Ni) – nikiel
- Palladium (Pd) – pallad
- Platinum (Pt) – platyna
- Plutonium 239 (Pu) – pluton
- Silver (Ag) – srebro
- Thallium (Tl) – tal
- Tin (Sn) – cyna
- Titanium (Ti) – tytan
- Tungsten (Wo) – wolfram
- Uranium (U) – uran
- Vanadium (V) – wanad
- Zinc (Zn) – cynk
Metale ciężkie w organizmie, usuwanie metali ciężkich
Każdy człowiek narażony jest na toksyczne obciążenia. Przykładem mogą być niektóre szkodliwe związki jak metale ciężkie, które odkładają się w organizmie ludzkim. Dostają się one do wnętrza wraz z pokarmem (rtęć, ołów, kadm), który spożywamy, ale także z powietrzem, wodą, spalinami samochodowymi czy też z produktami czyszczącymi, stosowanymi na co dzień w gospodarstwach domowym. Zazwyczaj metale ciężkie kumulują się w narządach wewnętrznych i mogą być przyczyną poważnych chorób.
Wpływ metali ciężkich na organizm
Obciążenia metalami ciężkimi wywołują groźne, ostre i przewlekłe zatrucia, a także różne choroby układu krwionośnego, nerwowego, zapalenia nerek oraz choroby nowotworowe. Kumulacja metali ciężkich upośledza i uszkadza tkanki przewodu pokarmowego. To wiąże się z zaburzeniami procesu detoksykacji, który w naszym organizmie jest odpowiedzialny za usuwanie szkodliwych substancji, m.in. także metali ciężkich. Wówczas dochodzi do zmniejszenia ilości białek transportujących toksyny, a także do mniejszej aktywności niezbędnych enzymów wspomagających proces detoksykacji. Co więcej, dochodzi do zwiększonej syntezy związków, które nasilają stres oksydacyjny. Kiedy detoksykacja zostaje zaburzona, w konsekwencji dochodzi do dalszej, niekontrolowanej akumulacji toksyn. A to oznacza, że organizm staje się niezwykle podatny na wystąpienie chorób przewlekłych.
Jak zmniejszyć ryzyko obciążenia?
Nasz organizm nie bez powodu został wyposażony w proces detoksykacji. Kiedy nie jest on przeciążony, usuwanie toksyn nie stanowi większego problemu. Dopiero kiedy dochodzi do jego nadmiernego zatrucia, usuwanie metali ciężkich, np. poprzez leki chelatujące jest wręcz niezbędne. Pierwszym krokiem do podjęcia zmniejszenia ryzyka skażenia jest wykonanie badania na obecność metali ciężkich w organizmie. Następnie, znając stopień obciążenia, należy wyeliminować lub maksymalnie ograniczyć źródła skażenia. Przykładem może być rzucenie palenia, usunięcie plomb amalgamatowych czy unikanie spożywania pokarmów wysokiego ryzyka, jak owoce morza, ryby słodkowodne, mięso pochodzące z intensywnej hodowli (zwłaszcza wątróbki). Innym źródłem szkodliwych substancji są produkty używane w gospodarstwie domowym jako środki czyszczące. Aby usunąć metale ciężkie z domowego otoczenia, należy znaleźć bezpieczne i naturalne odpowiedniki oraz zaopatrzyć się w wysokiej jakości system filtracji wody.
Warto także pamiętać o odpowiedniej diecie, która wzbogacona w algi, błonnik, witaminę C, magnez, cynk oraz selen pomogą w usuwaniu metali ciężkich. Zdrowe i zbilansowane menu pozwoli uzupełnić niedobór mikro i makroelementów, tym samym zmniejszając przyswajanie toksycznych związków.