BORELIOZA DIAGNOSTYKA
- Wybierając to badanie otrzymasz wyniki na poniżej wymienione patogeny oraz opis informacyjny o możliwościach terapii i profilaktyki.
Patogeny testowane w trakcie diagnostyki
- Borrelia
- Borrelia burgdorferi
- Brucella melitensis
- Brucellosis
- Chlamydia trachomatis
- Mycoplasma pneumoniae
- Q fever
- Rickettsia sp.
- Yersinia enterocolitica
- Anaplasma marginale
- Anaplasma marginale (2nd area)
Borelioza – choroba wielu narządów
W ostatnich latach obserwuje się wzrastającą liczbę kleszczy, które zostały zarażone krętkami z rodzaju Borrelia. Powodują one wieloukładową chorobę zakaźną, jaką jest borelioza. Wzrost zachorowalności jest determinowany cyklem życiowym stawonogów, w tym wypadku kleszczy z rodzaju Ixodes.
Chorobotwórcze zarazki zostają przeniesione z kleszcza na żywiciela w trakcie ssania krwi. Im ten czas jest dłuższy, tym rośnie ryzyko ich przeniknięcia do krwiobiegu. Obraz kliniczny choroby wiąże się z zajęciem skóry, układu mięśniowo-szkieletowego, nerwowego oraz serca. U mniej niż 85% pacjentów występuje rumień wędrujący w miejscu zakażenia. Co świadczy o tym, że objawy choroby są różnorodne oraz zmienne w czasie. Dlatego im wcześniej zostaną przeprowadzone badania na boreliozę, tym większe szanse na podjęcie właściwej i skutecznej terapii.
Inne choroby przenoszone przez kleszcze
Należy pamiętać, że borelioza nie jest jedyną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Bardzo często choroba ta przebiega wraz z chorobami odkleszczowymi, tzw. koinfekcjami. Do najczęstszych chorób tego typu można zaliczyć babeszjozę, bartonellozę, anaplazmozę, gorączkę Q, tularemię, riketsjozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).
Choroby współistniejące
Ponadto, borelioza może także przebiegać z chorobami współistniejącymi, które zostały przeniesione inną drogą niż przez kleszcze. Choroby współistniejące to mykoplazmoza, chlamydioza, jersionioza, parwowiroza oraz kampykobakterioza. W przypadku koinfekcji, czyli zakażeń wielopatogenowych, trudno jest ustalić dominujący patogen. Borelioza objawia się zróżnicowanie, a choroby odkleszczowe i współistniejące dodatkowo modulują system autoimmunologiczny. Koinfekcje są groźne w szczególności dla osób o obniżonej oporności, osób starszych i dzieci. Mimo, że nie każde ukąszenie przez kleszcza doprowadza do choroby, badanie na boreliozę są niezbędne. Bowiem przebieg infekcji oraz jej powikłania mogę być bardzo poważne.
Diagnostyka choroby – badania na boreliozę
Diagnostyka laboratoryjna obejmuje dwuetapowy protokół diagnostyczny. Pierwszy etap polega na wykazaniu obecności przeciwciał IgM lub IgG, natomiast w drugim, kiedy wyniki będą dodatnie lub wątpliwe, dokonuje się oznaczenia techniką Western-blot.
W naszym laboratorium wykonają Państwo badania na boreliozę oraz choroby skojarzone, m.in. riketsjozę, gorączkę Q, anaplazmozę, chlamydiozę, jersioniozę oraz mykoplazmozę. Otrzymane wyniki pozwolą podjąć właściwe kroki terapeutyczne oraz profilaktyczne.